معرفی شهرستان رودبار

شهرستان رودبار  با وسعت 2574 کیلومتر مربع وسیعترین شهرستان استان گیلان به لحاظ وسعت است که از شمال به رشت از جنوب به استان قزوین و از غرب به فومن  و استان زنجان محدود می شود. شهرستان رودبار در کرانه سفیدرود و در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است و آب و هوای آن تحت تأثیر هوای خشک و  نیمه خشک ناحیه مرکزی قرار دارد  از نظر آب و هوایی این منطقه بویژه  شهر زیبای رودبار دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشند و رویش درختان زیتون در این منطقه گواه موضوع است این منطقه در مسیر بادهای  دائمی  دره سفیدرود قرار گرفته که بادهای منجیل آن معروف است. در واقع د هنگام گذر از رودبار  رسیدن به رشت ، گیلان با تمام تنوع و زیبایی هایش به گونه ای موجز و فشرده از پیش چشم می گذرد.
  این شهرستان دارای 4 بخش است: مرکزی شامل: رستم آباد، رودبار، منجیل و لوشان همچنین دهستان کلشتر می باشد.

زیتون رودبار
 محصول مهم و استراتژیک زیتون رودبار با قدمتی بیش از 2000 سال کمابیش در این سرزمین تداوم حیات داشته است واساسا رودبار و زیتون اسامی هستند که بسان  قضایای منطقی  تصور هر یک نام دیگری را در ذهن تداعی می کند رودبار در سایر محیطها بعنوان رودبار زیتون شناخته میشود چندی قبل در کشفیاتی که در تپه باستانی کلورز رستم آبادانجام میشد آثاری از دانه های زیتون بدست آمد که سندی بر عمر بیش از 2000 سال این محصول در این شهرستان دیر پا دارد  این محصول مهم و مدیترانه ای دارای خاصیتهای بیشمار و گسترده ای است که راه را بر انواع معالجات باز می گذارد.

معرفی مناطق گردشگری

سرو کهنسال هرزویل
درخت سرو زیبا، دیدنی و پرابهت هرزویل در 5 کیلومتری شرق منجیل و در روستایی بهمین نام (هرزویل) سر بر آسمان ساییده است و دارای قدمت طولانی چند هزار ساله است که از ظاهر، قامت و صلابت آن هویداست.

سد سفید رود
سد منجیل به‌ منظور مهار آبهای سطحی و زیرزمینی برای مصارف کشاورزی در استان گیلان و شهرستان رودبار و همچنین تولید برق برای استفاده مراکز صنعتی و مسکونی، بر روی رودخانه سفیدرود ساخته شده است.


گل سوسن چلچراغ
     گل ناب ومنحصربفردسوسن چلچلراغ فقط دردومنطقه ازجهان امکان رویش داردمنطقه لنکران کشور آذربایجان- روستای داماش شهرستان رودباردراستان گیلان ودر واقع این گل گنجینه ای گرانبهااززیبایی ، لطافت وتواضع که درطبیعت خاص داماش افتخار همزیستی بااین منطقه راداردکه از مناظروچشم اندازهای طبیعی،مراتع سرسبز همراه باهوای خنک درفصول تابستان وبهاربرخورداراست روستایی که در تابستان باچشمه آب معدنی داماش بسیارپرجاذبه وگردشگرپذیراست .قله زیبای درفک
     قله درفک (جایگاه عقاب شکاری)به بام گیلان مشهور است این قله زیبا در بخش انتهای غربی رشته کوه البرز غربی که مشرف به دره سفید روداست و بلندی و قامت سربه فلک کشیده آن به بازدیدکنندگان این امکان را میدهد که تمامی نقاط و شهرهای گیلان را از فراز مه به تماشا بنشیندو جلوه های ویژه وخاص بخش اعظم استان گیلان را نظاره گرباشد در دهانه قله در فک یخچال طبیعی مربوط به دوران سوم زمین شناسی وجودداردکه درتمام طول سال پوشیده از یخ است در تمام لحظات صعود به قله این احساس همراه گردشگران است که مسیر پرجاذبه راه هم جزئی از سفر است. ارتفاع این قله از سطح دریا 2500 متر است.

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس